Kun Alaska ja hänen kaverinsa Skippy ja Moussa löytävät ulkoa sekä erikoisen kiven että pienen peikonlehden, kukaan ei osaa arvata, mihin löytö heidät johdattaa.
Yöllä Alaskan huoneeseen nimittäin tupsahtaa omituinen olento, joka esittelee itsensä monsteramaisteri NeyNeyksi, peikonlehtien hoivaajaksi. Kun NeyNey huomaa poikien löytämän kiven, se kauhistuu: kivi on käärmeiden käräjäkivi, joka on kadonnut sen hirmuiselta omistajalta, ja se on vietävä takaisin heti paikalla – ennen kuin kaikille käy todella huonosti.
Helppolukuinen sarjakuva yhdistää arkista ja maagista: se innostaa katsomaan lähiympäristöä uusin silmin. Vetävä tarina tulee päätökseen jatko-osassa, joka julkaistaan tammikuussa 2024.
Anne Muhonen on vantaalainen kirjailija ja kuvittaja, jolta on julkaistu tätä ennen 17 sarjakuva-albumia. Hän on laajentanut kuvallista ilmaisuaan niin valokuvauksen kuin muraalimaalauksenkin puolelle.
Tämän tuotteen tilaamme kustantajalta tai tukkurilta varastoomme. Saatavuusarvio on tuotekohtainen. Lähetämme toimitusvahvistuksen heti, kun tuote on toimitettu varastoltamme rahdinkuljettajalle. Arvioimme, että tuote lähetetään meiltä noin 2-3 arkipäivässä