Rosebud Books Sivumäärä: 384 sivua Asu: Pehmeäkantinen kirja Painos: 4. uud. p. Julkaisuvuosi: 2018 (lisätietoa) Kieli: Suomi Tuotesarja:Umpihanki
Rasismi on sanana nuori, mutta rasistisella ajattelulla ja tieteellisillä rotuteorioilla on monivuosisatainen historia. Kallonmittaajia ja skinejä analysoi rasismia kiinteänä osana eurooppalaista aatehistoriaa ja mentaliteettien kehitystä risti- ja löytöretkistä alkaen.
Auschwitz ja tieto Euroopan juutalaisten kansanmurhasta synnyttivät antirasistisen konseksuksen, joka on alkanut murentua 1970-luvulta lähtien. Rasistinen ajattelu ja väkivalta lisääntyvät Euroopassa. Tieteessä on jälleen ryhdytty selittämään ihmistä, yhteiskuntaa ja historiaa ”rodulla”. Rasistisista äärioikeistolaisista puolueista on tullut useissa maissa vaikutusvaltaisia poliittisia liikkeitä.
Oululaisten aatehistorioitsijoiden FT Pekka Isakssonin ja FT Jouko Jokisalon teos on ensimmäinen suomenkielinen yleisesitys rasismin aatehistoriasta. Se tarjoaa historiallisen näkökulman rasismin nousun ymmärtämiseksi ja analysoi rasismin voimistumisen yhteiskunnallisia taustoja.
Tämän tuotteen tilaamme kustantajalta tai tukkurilta varastoomme. Saatavuusarvio on tuotekohtainen. Lähetämme toimitusvahvistuksen heti, kun tuote on toimitettu varastoltamme rahdinkuljettajalle. Arvioimme, että tuote lähetetään meiltä noin 2-3 arkipäivässä