Nimi: | Softengine - We Created The World CD |
Artisti: | Softengine |
Levyn nimi: | We Created The World |
Formaatti: | CD |
Genre: | Pop & rock |
Levy-yhtiö: | ROKKA |
-Suomea menestyksekkäästi Euroviisuissa edustanut Softengine julkaisi debyyttialbuminsa ”We Created the World” 17.10.2014.
-Albumin kappaleet ovat laulaja Topi Latukan ja kosketinsoittaja Henri Oskárin käsialaa ja levyn on tuottanut Aki Sihvonen.
-Albumi sisältää singlet ”Something Better”, ”Yellow House” ja ”The Sirens”. ”Something Better” nousi toukokuussa Iso-Britannian ja Irlannin viralliselle singlelistalle sekä iTunes-listalle 24 eri maassa.
-Softengine on valittu Suomen EBU-edustajaksi Hollannin Eurosonic-festivaalille, joka kerää yhteen yli 2500 musiikkialan ammattilaista ympäri Euroopan.
-Yhtye sijoittui Rumban ja YleX:n yhdessä toteuttamassa Tulevaisuuden tusina 2015 -äänestyksessä sijalle 8. ”Tällä bändillä on oikeastaan kaikki, mitä tarvitaan isosti breikkaamiseen: kiihkeä asenne, isot ja tarttuvat biisit, hyvä look sekä halu tehdä työtä menestyksen eteen”, kuvailee YleX:n Pirita Pykäläinen.
1. Our New Age
2. Broken Reflection
3. Yellow House
4. Phone Call from Unknown
5. The Sirens
6. What if I?
7. Narcissus
8. Something Better
9. In Disarray
10. Circle
11. Our Life, Our Love