SULJE VALIKKO

avaa valikko

Etusivu > BOOKY OUTLET

Olemisen porteilla
7,80 €
WSOY
Sivumäärä: 300 sivua
Asu: Pehmeäkantinen kirja
Painos: 5. p.
Julkaisuvuosi: 2011, 08.02.2011 (lisätietoa)
Kieli: Suomi

Tieto-Finlandialla palkittu menestysteos
Mitä on aine, mitä henki? Voiko tietoisuutta selittää alkeishiukkasten avulla? Moderni fysiikka kohtaa kiehtovasti ihmisen tietoisuuden ja havaintomaailman.
Palkitussa ja kiitetyssä teoksessaan tieteen taitavana popularisoijana tunnettu kosmologi Kari Enqvist kertoo tietoisuuden ja havaintomaailmamme rakentumisesta. Enqvist tarkastelee tietoisuuden olemusta paitsi persoonalliseen tapaansa myös yleistajuisesti uuden fysiikan näkökulmasta. Hän ottaa rohkeasti kantaa paljon keskustelua herättäneeseen ajatukseen tietoisuudesta kvantti-ilmiönä: Olemassaoloon ei liity syvää filosofiaa. Se on pohjimmiltaan fysiikan kysymys. - - Seitsemänkymmentä vuotta filosofointia voidaan sivuuttaa, kun fysiikka paljastaa, miten arkipäiväinen, klassista fysiikkaa totteleva maailma kasvaa esiin kvanttimaailmasta.
Kari Enqvist on palkittu kosmologian popularisoija ja tieteen lähettiläs, häikäisevä kirjoittaja ja itsensä likoon paneva ajattelija. Vaikeatkin asiat hän havainnollistaa sekä riemullisin, hilpein että piikikkäin sanankääntein.



Olemisen porteillazoom


Toimitusehdot


Asiakaspalvelu


YHTEYSTIEDOT


SEURAA MEITÄ

Booky.fi | Kotimainen kirjakauppasi netissä

Löydä seuraava lukuelämyksesi meiltä. Valikoimassamme ovat kaikki kotimaiset kirjat sekä noin 15 miljoonaa ulkomaista teosta. Toimitamme tilaukset maailmanlaajuisesti!

Tietosuojaseloste