SULJE VALIKKO

lang-FI lang-EN lang-SE

avaa valikko

11/9 2001 : före, under och efter attackerna - den tecknade versionen av 11 septemberrapporten
15,60 €
Natur & Kultur
Sivumäärä: 131 sivua
Asu: Pehmeäkantinen kirja
Julkaisuvuosi: 2007 (lisätietoa)
Kieli: Ruotsi

Närmare 3 000 människor dog i terroristattacken den 11 september 2001. Hur kunde det ske och kunde det ha förhindrats?

2002 tillsattes 11 september-kommissionen som gavs i uppdrag att grundligt utreda händelserna. Kommissionens rapport blev en bästsäljare i USA 2004, trots att den var närmare 500 sidor tjock. I den undersöktes stort som smått: från vilka misstag Vita huset och CIA gjorde, till hur flygplatssäkerheten fungerade.

I denna tecknade version har den komplicerade rapporten gjorts till en tillgänglig, rak och klar historia. Här ges en unik och spännande inblick i USA:s syn på terrorismen och händelserna den 11 september 2001.

Översättning Emeli André


Sid Jacobson, som står för textbearbetningen, var tidigare redaktionschef på serieförlaget Harvey Comics. Där han skapade ett flertal figurer, bland andra Richie Rich. Han har också varit chefredaktör på serieförlaget Marvel Comics.

Ernie Colón, tecknare, har tidigare arbetat på serieförlagen Harvey Comics, DC Comics och Marvel Comics. På DC Comics arbetade han med superhjälteserier som Gröna Lyktan, Mirakelkvinnan och Blixten.



11/9 2001 : före, under och efter attackerna - den tecknade versionen av 11 septemberrapportenzoom
Näytä kaikki tuotetiedot
ISBN:
9789127088085


Toimitusehdot


Asiakaspalvelu


YHTEYSTIEDOT


SEURAA MEITÄ

Booky.fi | Kotimainen kirjakauppasi netissä

Löydä seuraava lukuelämyksesi meiltä. Valikoimassamme ovat kaikki kotimaiset kirjat sekä noin 25 miljoonaa ulkomaista teosta.
Toimitamme tilaukset maailmanlaajuisesti!



Tietosuojaseloste