SULJE VALIKKO

avaa valikko

Grammatiksånger häfte
29,90 €
Folkuniversitetets förlag
Sivumäärä: 24 sivua
Asu: Pehmeäkantinen kirja
Painos: 2. uppl.
Julkaisuvuosi: 1993, 01.01.1993 (lisätietoa)
Kieli: Ruotsi
Grammatiksånger är ett stimulerande komplement till den vanliga grammatikundervisningen i svenska för invandrare.
De 20 sångerna har gjorts med utgångspunkt i den grammatik som är särskilt svår att lära in för dem som läser svenska som främmande språk. Olika böjningsformer, typmeningar, ord som lätt förväxlas, uttal och betoningar, sätt att svara m.m. har fått ge uppslag till texter och melodier.
Med Grammatiksånger och tillhörande övningar kan man lära sig väsentliga delar av svensk grammatik på ett annorlunda och roligt sätt.
Sångerna varierar i svårighetsgrad från nybörjarnivå upp till lite svårare grammatik. De är i första hand lämpliga att använda i sfi på olika nivåer.
Till sånghäftet hör cd-skiva med alla sångerna inspelade.

Grammatiksånger häftezoom
Näytä kaikki tuotetiedot
ISBN:
9789174343762


Toimitusehdot


Asiakaspalvelu


YHTEYSTIEDOT


SEURAA MEITÄ
Avainlippu

Booky.fi | Kotimainen kirjakauppasi netissä

Löydä seuraava lukuelämyksesi meiltä. Valikoimassamme ovat kaikki kotimaiset kirjat sekä noin 25 miljoonaa ulkomaista teosta.
Toimitamme tilaukset maailmanlaajuisesti!

Tietosuojaseloste