Dimi Salo ja Sopivanlaiset on monialaisen taiteilijan rohkea aluevaltaus – albumi ja romaani yhdessä kuin musiikkinäytelmä. Dimi Salo on laulaja-lauluntekijä, muusikko, musiikkipedagogi ja musiikkitoimittaja. Hän on toiminut aktiivisesti musiikki-, opetus- ja kulttuurialalla viimeiset 15 vuotta. Hän on nainen monien musiikkimiesten ”takana” – tuttu live- ja levykokoonpanoista Jukka Takalo & Vastarannan orkesteri, Kauko Röyhkä & The Boots, Radiopuhelimet, J. A. Mäki sekä Remu Aaltonen & Skuugi Darlings.
"Sopivanlaiset-albumin musiikki on syntynyt käsi kädessä Sopivanlaiset-romaanini kanssa. Laulut alkoivat synnyttää laajempia kohtauksia, tilanteet tarvitsivat lauluja. Albumin 12 laulua alkoivat muodostua jo vuonna 2016, ja niiden ensimmäisiä versioita päästiin kuulemaan keväällä 2018 musiikkipedagogi-opinnäytekonsertissani Oulussa. Tuolloin levyn musiikki kulki kamaripop-genren alla, mutta pitkän ja polveilevan äänitys- ja tuotantoprosessin myötä kokonaisuudesta tuli jotakin suurempaa ja monipuolisempaa. Olen tehnyt jokaiselle romaanin hahmolle – Aavalle, Hannelelle ja Juhanille – neljä laulua. Laulut ja romaanin luvut ovat samassa järjestyksessä, joten voit kuunnella ja lukea kokonaisuutta myös yhdessä."
Tämän tuotteen tilaamme kustantajalta tai tukkurilta varastoomme. Saatavuusarvio on tuotekohtainen. Lähetämme toimitusvahvistuksen heti, kun tuote on toimitettu varastoltamme rahdinkuljettajalle. Arvioimme, että tuote lähetetään meiltä noin 5-8 arkipäivässä