Saat noutopistetoimituksen veloituksetta*, kun tilauksesi arvo ylittää 59 €!
*Koskee yksityisasiakkaiden tilauksia, jotka toimitetaan Suomeen.
|
|

avaa valikko

Caesar
38,50 €
Gummerus Kustannus Oy
Sivumäärä: 624 sivua
Asu: Kovakantinen kirja
Painos: 2. painos
Julkaisuvuosi: 2008 (lisätietoa)
Kieli: Suomi
Caius Julius Caesar on edelleen kuuluisin koskaan elänyt roomalainen. Hän oli karismaattinen miesten johtaja, naisten hurmaaja ja maailman rikkain mies.

Caesarin elämä oli alusta pitäen epätavallisen dramaattinen. Nuorena miehenä hän vastusti sotilasdiktaattori Sullaa, ja oli maksaa siitä hengellään. Politiikassa hän sai vaarallisen häirikön maineen, mutta vähän yli 30-vuotiaana hän jo käytännössä ohjaili senaattia. Politiikka näytteli tärkeää osaa myös hänen rakkauselämässään: Caesarin onnistui vietellä monien poliittisten vastustajiensa vaimot, ja jopa kauniista Kleopatrasta tuli hänen rakastajattarensa.

Suurimmat saavutuksensa Caesar kuitenkin teki sotapäällikkönä. Hän valloitti Gallian, tunkeutui syvälle germaanien alueille ja tekin kahdesti maihinnousun Britanniaan.

Historioitsija Adrian Goldsworthy piirtää tässä ylistetyssä elämäkerrassaan tarkan ja kiehtovan kuvan Caesarista ja Välimeren maailmasta antiikin aikoina.

CaesarSuurenna kuva
Kansikuva tuotteelle