SULJE VALIKKO

avaa valikko

Sekakäyttöä ja salarakkautta : Digi-tv ja monimediaisuuden murros Suomessa
49,50 €
Tampere University Press. TUP
Sivumäärä: 164 sivua
Julkaisuvuosi: 2013, 15.10.2013 (lisätietoa)
Kieli: Suomi
Tuotesarja: Tampere University Press
Aiemmin olimme sanomalehti-, radio- tai televisioihmisiä, mutta yleisen mediakehityksen ja digitalisoitumisen myötä kulutamme mediasisältöjä välineestä riippumatta. Kirja käsittelee median kuluttamisen muutosprosessia yksittäisen median seuraamisesta kohti monimediaista käyttökulttuuria.

Keskiössä on digi-tv:n ja monimediaisuuden muutos Suomessa, erityisesti käyttäjien näkökulmasta. Teoksen pohjana on empiirinen useiden perheiden haastattelututkimus, analogisesta digitaaliseen televisioon siirtymisen vaiheessa. Digisiirtymän kautta tutkitaan, miten mediasuhteet muuttuivat ja miten mediumsuhde muuttui mediasuhteeksi. Median käyttö nojautuu myös sosiaalisiin suhteisiin ja käytöllä on vahva sosiaalinen ja kulttuurinen sidos.

Kirjan taustalla on Suomen Akatemian rahoittama Intermediaalisuus -projekti. Digitalisoituminen edisti eri medioiden konvergoitumista, yhdentymistä. Tämä taas edesauttoi sitä, että käyttäjät kuluttavat mediasisältöjä intermediaalisesti, ristiin ja rinnakkain, ollen vuorovaikutuksessa eri medioiden välillä.

Sekakäyttöä ja salarakkautta : Digi-tv ja monimediaisuuden murros Suomessazoom


Toimitusehdot


Asiakaspalvelu


YHTEYSTIEDOT


SEURAA MEITÄ
Avainlippu

Booky.fi | Kotimainen kirjakauppasi netissä

Löydä seuraava lukuelämyksesi meiltä. Valikoimassamme ovat kaikki kotimaiset kirjat sekä noin 25 miljoonaa ulkomaista teosta.
Toimitamme tilaukset maailmanlaajuisesti!

Tietosuojaseloste

Ladataan sisältöä...