SULJE VALIKKO

avaa valikko

Ignatius av Loyola : en bok om att hjälpa själar
12,50 €
Artos & Norma Bokförlag AB
Sivumäärä: 381 sivua
Asu: Pehmeäkantinen kirja
Painos: 2. uppl.
Julkaisuvuosi: 2005, 24.05.2005 (lisätietoa)
Kieli: Ruotsi
Ignatius av Loyola (1491–1556) hör utan tvekan till de stora gestalterna i kyrkans historia. Förmodligen har ingen annan enskild person under de senaste femhundra åren präglat det religiösa livet inom katolska kyrkan i lika hög grad som den helige Ignatius. Med utgångspunkt i sina egna andliga erfarenheter utformade han en av de klassiska varianterna av kristen spiritualitet. Att det verkligen rör sig om en klassiker, som har något att säga människor i olika tider och kulturer, visar sig i det faktum att den ignatianska spiritualiteten ännu idag fortsätter att ge inspiration och vägledning åt miljontals människor världen över. Även i Sverige kan man konstatera ett tydligt ökat intresse för ignatiansk spiritualitet under de senaste åren. När Laura Petris klassiska bok från 1960 nu görs tillgänglig i en språkligt lätt reviderad version visar sig den bestående halten i hennes insats. Med stor sakkunskap tecknar hon ett inkännande och mångfasetterat
porträtt, där dragen av den levande människan Ignatius tydligt träder fram. Hennes medryckande levnadsteckning av människan, ordensgrundaren, mystikern och helgonet Ignatius av Loyola gör hennes biografi till den bästa framställning vi har om honom på svenska.

Ignatius av Loyola : en bok om att hjälpa själar
Näytä kaikki tuotetiedot
ISBN:
9789175802831


Toimitusehdot


Asiakaspalvelu


YHTEYSTIEDOT


SEURAA MEITÄ
Avainlippu

Booky.fi | Kotimainen kirjakauppasi netissä

Löydä seuraava lukuelämyksesi meiltä. Valikoimassamme ovat kaikki kotimaiset kirjat sekä noin 25 miljoonaa ulkomaista teosta.
Toimitamme tilaukset maailmanlaajuisesti!

Tietosuojaseloste

Ladataan sisältöä...